Ako sa zbaviť akné

Ako si vyliečiť AKNÉ?

Ahoj!

Som Ester, zakladateľka značky ESTY a vítam ťa na mojom e-shope. Víziou mojej značky je tvoje zdravšie JA a preto som sa rozhodla začať publikovať články, ktoré by aj teba mohli motivovať! 💪🏽

Problém mojej pleti som riešila (a aj v súčasnosti stále riešim), bez preháňania, tak 10 rokov. Prešla som si asi všetkými druhmi liečby problematickej pokožky a myslím, že za ten čas pokúšania sa o zlepšenie som zistila dosť natoľko, aby som vedela radiť možno práve aj tebe. 

Najviac mi dalo moje samoštúdium a preto ťa upozorňujem, nie som dermatológ ani vyučená kozmetička, takže moje rady a tipy sú založené na rôznych zahraničných zdrojoch, štúdiách a knižkách a predovšetkým na mojich vlastných skúsenostiach 😊

Úprava jedálnička, zmena životného štýlu, vegetariánstvo, vegánstvo, antikoncepcia, protizápalové diéty, prípravky na pleť, antibiotiká, retinoidy, za tú dlhú dobu som stihla skúsiť naozaj všetko. 😃🙏🏼 Neraz som uprednostnila peknú pleť pred mojim zdravím, čo bola asi tá najhoršia vec, ktorú som samozrejme viackrát opakovala. Najhoršie na celom probléme je to, že neexistuje univerzálne riešenie pre každého a nikto nechce počúvať otrepané rady ako obmedzuj mliečne výrobky alebo pi viac vody. Ak hľadáš zázračnú skratku tak môžeš asi prestať rovno čítať, tá (podľa mňa) fakt neexistuje.

Tento článok by mohol byt pokojne dlhý ako kniha, preto som sa rozhodla dnes zhrnúť iba v krátkosti jednotlivé metódy, ktoré som vyskúšala a zhodnotiť ich, aby ste sa vyvarovali rovnakým chybám ako ja a vedeli, ako začať.

Antikoncepcia

Za prvé, antikoncepcia nie je liek na akné. Predpokladám, že ani ty ju nechceš brať do konca života, vie ti síce dočasne s akné pomôcť, ale prináša toľko negatív, že akné je oveľa menší problém ako to, čo vie s telom antikoncepcia urobiť. Cyklus nie je vôbec prirodzený a z môjho okolia mi minimálne 90% žien potvrdilo rovnaké symptómy, ktoré sú úplne bežné. Znížené libido, depresie, zadržaná voda v tele, priberanie, bolesti vaječníkov, bolesti maternice, problémy s otehotnením, naozaj toto nestojí za to, aby sa tvoja pleť zlepšila. Mne osobne sa pri antikoncepcii pleť zlepšila úplne minimálne, takže to za to nestálo ani trochu. Nehovoriac o tom, že hormóny sú úplne splašené aj keď ju začneš brať a aj keď ju vysadíš, akné sa ti po skončení užívania pravdepodobne vráti do rovnakého štádia a si tam, kde si aj bola, akurát s úplne rozhádzaným telom.

Lokálne antibiotiká 

Prípravky na pleť, ktoré sú na rôznych bázach a potláčajú zápaly sú za mňa super vec na veľké zapálené vyrážky a cysty, či sú už na prírodnej báze alebo nie. Kožní doktori radi predpisujú napríklad Zineryt, vie pomôcť pri bolesti a dáva sa len priamo na vyrážku. Pre mňa boli vždy lepšie ako rôzne mastné krémy, ktoré nemali naozaj viditeľný účinok a boli mi nepríjemné. Za mňa najlepšia rýchla záchrana (doteraz) je teatree olej ktorým si prstom potrieš miesto a vďaka prirodzenému protizápalovému účinku vie stiahnuť zápal pod kožou a urýchliť hojenie. A kúpiš ho v hociktorej drogérii. Pozor, nie je určený na potieranie celej pleti, mohol by ju spáliť, takže s rozumom 🙏🏼

Make-up

Rada "Nenos make-up, z toho máš akné", je na nezaplatenie, fakt 😆 samozrejme to myslím ironicky. Mejkap som nosila vždy, pomáhalo mi to cítiť sa komfortne aj s akné a bola to pre mňa doslova záchrana. Častokrát som si všimla, že moja pleť bola oveľa horšia, ak som si ho pár dní nedala. Bolo to tým, že pleť som si viac chytala a snažila som sa stále niečo vypučiť a vylepšiť, a pokiaľ som mala make-up tak som sa jej cely deň nedotkla. Naozaj dôležité je pleť si 100%tne večer vyčistiť, dať si sem tam nejakú čistiacu masku a aspoň raz za týždeň si urobiť peeling. Tá najlepšia maska, ktorá sťahuje zápaly, je dostupná úplne všade, je pre mňa Garnier 3v1, neviem kto toto vymyslel ale zachránila ma neraz! 😄

Strava

Za mňa asi vôbec najdôležitejšia vec. Nie je jednoduché zisťovať, aké potraviny nám naozaj robia problém, odporúčam ti to zapisovať si a vydržať. U mňa to bolo jednoznačne kravské mlieko, jogurty, syrovátkový proteín,  po ktorých som mala zapálene cysty po brade aj krku a viditeľne som videla vždy ich zhoršenie (spracované potraviny ako čipsy, čokolády, koláče, to ide všetko okamžite bokom, z toho majú vyrážky aj ženy ktoré s pleťou problémy normálne nemávajú). Problematické bývajú aj kyslé potraviny, ktoré môžu byt síce zdravé ale akné neprospievajú, ako paradajky, citrusové plody a podobne.. sleduj ako tvoja pleť reaguje a zaraď do svojej stravy zaradiť potraviny, ktoré potláčajú zápaly, ako je brokolica, kel, celozrnné výrobky, ryby, oriešky... Tejto kapitole sa určite budem venovať v budúcnosti ešte viac.

PCOS

Počas diagnostiky príčiny môjho cystického akné som navštívila XY dermatológov, no niekedy u nás žien treba začať aj inde. Na preventívnej prehliadke mi môj gynekológ oznámil, že mám syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), ktorých príčina a liečba je, ešte stále v roku 2022, neznáma. Aká je liečba? Najčastejšie antikoncepcia, a tak som začala skúmať alternatívne metódy, ktoré by mi pomohli. V zahraničných štúdiách bol najúčinnejšou látkou pri liečbe inositol, ktorý sa ukazuje ako výrazný a rýchly pomocník pri liečbe PCOS, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, podporuje pravidelnú menštruáciu a taktiež pomáha ženám aj otehotnieť. V lekárni sa dá kúpiť liek v malých vreckách, ktoré sľubujú zázračný efekt na PCOS, zložením je to ale iba zmiešaný inositol a kyselinou listovou. Takáto “kúra” stojí mesačne aj 60 eur. Môj tip pre teba je teda objednať si veľké balenie čistého inositolu, dostupné hocikde na internete, ktoré vydrží dlho a neminieš naň zbytočne majland. Dávaj si ho každý deň vo vody - podľa dávkovania. Proces opäť netrvá týždeň ani dva, inositol ale vie navrátiť ženám stratenú menštruáciu, ja som ho užívala dokopy tak 2 roky a musím poklopať, moje vaječníky boli pri poslednej prehliadke v poriadku a menštruácia sa mi vrátila po pár mesiacoch.

Retinoidy

Vysoký koncentrát vitamínu A je liek, ktorý sa podáva na cystickú formu akné. Je pri ňom potrebné každý mesiac chodiť na krvné a pečeňové testy, nesmie sa pri ňom otehotnieť, pretože by plod dieťaťa nemusel byť zdravý a preto ho lekári ženám dávajú iba pokiaľ nemajú sexuálneho partnera alebo spolu s antikoncepciou. Ja som liečbu retinoidmi absolvovala pól roka, počas ktorého som mala popraskané, suché až krvavé pery a na tvári sa mi vyhadzovali suché červené miesta. Prvý mesiac som na tvári cítila pnutie a suchosť, potom boli príznaky už znesiteľnejšie. Lieky majú totiž za úlohu zničiť mazové žľazy a tak zabrániť vzniku nových cýst. Nie je to naozaj nič príjemné, ale určite by som to odporúčala tým, ktorých akné je naozaj kritické a bolestivé, dá sa to zvádnuť. Po vysadení sa akné môže vrátiť ale malo by byť v menej agresívnej forme. Mne retinoidy pomohli, cysty sa mi nevrátili a bolestivé vyrážky som mávam len pred menštruáciou. Nemôžem však tvrdiť, že po liečbe by som mohla jesť hocičo a robiť hocičo a moja pleť by bola pekná. Výhodou je aj to, že sa koža veľa šúpe a preto sa rýchlo vymieňa, reinoidy ju teda vyhladia a jazdy po akné sa nimi zmiernia.

Psychika

V prvom rade a zo všetkého najviac si musíš uvedomiť, že akné je normálna vec. A dnes postihuje naozaj vysoké percento žien aj mužov, ktorí sú mladší ale aj vo vyššom veku. Akné nie je niečo, za čo sa môžeš hanbiť. Je fajn dať si mejkap a cítiť sa v ňom komfortne a je fajn si ho nedať a cítiť sa taktiež komfortne. Ja som sa, vtedy keď moja pleť bola v naozaj zlom stave, prihlásila do súťaže Miss Slovensko a dostala som sa do finále. Moje akné sme tam síce riešili, ale nikdy, naozaj nikdy, mi nedal niekto pocítiť, že by som mala byť preto niečo menej alebo by som tam nepatrila. Nie je to žiaden faktor krásy, to je potrebné si to uvedomiť, lebo boj s akné môže trvať mesiace aj roky a trápiť sa po celý tento čas je oveľa horšie ako celý fakt, že tvoja pleť nie je dokonalá. Ja som si tým prešla a viem, že to nie je jednoduché zmieriť sa s tým, ale nie je to nič nemožné. Skús si možno položiť otázku, či si niekedy hodnotil ty sám nejaké dievča, ktoré malo zlú pleť? Nemyslím si, ja som to tiež nikdy nerobila. Máme v zlozvyku hodnotiť kriticky najviac seba. 

Životný štýl a zdravá váha

Predtým ako sa pustíš do drastickej liečby retinoidmi alebo nakúpiš tony vitamínov zhodnoť, ako vyzerá celkovo tvoja životospráva. Pleť je jej odrazom, pokiaľ nemáš väčší problém, vtedy je samozrejme potrebná pomoc. Miluješ svoje telo? Sú dôležité aj maličkosti, ako nebyť nahnevaná na svoje práve nafúknuté brucho, dopriať svojmu telu oddych, vedieť zamakať a športovať, pripraviť si kvalitnú stravu a postaviť sa k svojej životospráve zodpovedne. Krátkodobé radosti ako alkohol, pizza alebo čokolády ťa potešia na pár minút a zvyšok týždňa si budeš lámať hlavu nad svojím telom a pleťou.

Ostáva už len otázka, čo ti stojí viac zato, a čo všetko si ochotný obetovať a urobiť. Vybudovanie zdravého návyku je tou najlepšou cestou ku kvalitnému životu.

Budem rada, ak mi dáš k môjmu článku komentár a budem vedieť, či sa mám týmto témam na ESTY blogu venovať viac! ❤️

Späť na blog

1 komentár

Ahoj! Ja osobne nemám problém s akné, len sem tam sa nejaká tá malá nedokonalosť vyskytne, tento článok som otvorila len z čistej zvedavosti či natrafím aj na niečo nové.. a popravde áno! Som ostala milo prekvapená a obdivujem to, aká energia do tohto článku šla, nezabudla si zahrnúť všetky možné scenáre a je to super odo mňa máš palec hore👌 (a nie len s týmto článkom, pred chvíľou som kukala recepty a hneď som musela screenshotovat😆❤️)

Alžbeta F

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené.